محور مجموعه مدیریت دیرین دیرین بررسی عملکرد

محور: مجموعه مدیریت دیرین دیرین بررسی عملکرد دیرین دیرین بیمه سیل زدگان سیل آذربایجان ستاد بحران

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رشد 6 درصدی معاملات بخش مسکن

سیف گفت: معاملات بخش مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد رشد نشان می‌دهد. 

رشد 6 درصدی معاملات بخش مسکن

رشد 6 درصدی معاملات بخش مسکن

عبارات مهم : مرکزی

سیف گفت: معاملات بخش مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد رشد نشان می دهد.

به گزارش گروه تحریریه سایت، ولی الله سیف در مراسم اجرای طرح بهسازی شهرهای ایران، اظهار کرد: براساس آمارهای بانک مرکزی بخش مسکن بویژه در ماه های اخیر تحرک خاص ای داشته است و این علایم مثبت را به اقتصاد نشان می دهد و می بینیم که در آمارهای رشد اقتصادی بخش مسکن اوضاع خیلی بهتری پیدا می کند.

وی گفت: نظام بانکی کشور باوجود محدودیت هایی که دارد جهت اثر بخشی زیاد در تحقق رشد اقتصادی تلاش می کند منابع محدود تسهیلاتی خود را نشانه دار به سمت فعالیت هایی که می تواند آثار مثبت اقتصادی زیاد داشته باشد و بخش مسکن یکی از آن بخش ها است مخصوصا طرح های که امروز آخوندی وزیر راه و شهرسازی ارائه کرد هدایت کند.

رشد 6 درصدی معاملات بخش مسکن

سیف با اشاره به اینکه نظام بانکی هم می تواند منشاء تحولات تازه باشد، افزود: عنوان دیگر نوع نگاهی است که جهت حمایت از این فعالیت ها مطرح است اینکه ما دو شیوه را می توانیم مورد توجه قرار دهیم یکی تأمین یارانه قیمت سود و دیگری تأمین منابع جهت نظام بانکی که بتواند به کم شدن قیمت سود و نیز زیاد کردن منابع نظام بانکی جهت پرداخت تسهیلات به این بخش کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آینده نگری شده است جهت سال 97 و در نخستین اقدام 100 هزار واحد مسکونی مورد توجه قرارگیرد که تا سال 1400 جهت این بخش 400 هزار واحد مسکونی را مشمول بر می شود و می تواند آثار مثبتی هم داشته باشد که ایجاد 240 هزار شغل جدید، شتاب بخشیدن به رونق بخش مسکن و نیز زیاد کردن 35 درصدی فضای عمومی شهری از جمله آنها است.

سیف گفت: معاملات بخش مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد رشد نشان می‌دهد. 

وی با بیان اینکه بیش از 6800 میلیارد تومان اعتبار جهت این بخش در سال 97 آینده نگری شده است هست، افزود: اولویت دولت در اجرای این طرح کمک به تامین اعتبار سرانه هاست و لذا 2500 میلیارد تومان از این اعتبار از محل وجوه اداره شده است در اختیار بانک ها قرار می گیرد و منابع نظام بانکی هم به میزان 2500 میلیارد تومان تزریق خواهد شد، ضمن اینکه منابعی هم جهت ودیعه مسکن در دوره ساخت در نظر گرفته شده است تا آن دسته از ساکنان بافت های فرسوده که واحدهای آنها در دوره ساخت در اختیار طرح نوسازی قرار می گیرد بتوانند در دوره ساخت سکونتگاه مناسبی پیدا کنند.

سیف گفت: بررسی های ما نشان می دهد میانگین آورده کشوری مالک در بافت های فرسوده 80 متر مربع زمین به ارزش تقریبی 140 میلیون تومان است که میانگین تسهیلات بانکی به آنها 40 میلیون تومان با قیمت 18 درصد است که با احتساب تزریق منابع صندوق و وجوه اداره شده است که صفر درصد است این قیمت به 9 درصد کم کردن می یابد.

رئیس کل بانک مرکزی، افزود: جهت دریافت کنندگان این تسهیلات دوره بازپرداخت 12 ماهه در نظر گرفته شده است است و آینده نگری شده است در آخر طرح به ازای 80 متر زمین بطور میانگین 100 متر مربع واحد مسکونی خالص به همکاری کننده تحویل داده شود که آینده نگری می شود ارزش تقریبی آن حدود 200 میلیون تومان باشد که اقدام مثبتی است.

رشد 6 درصدی معاملات بخش مسکن

وی گفت: میانگین آورده مالک در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران حدود 109 متر مربع به ارزش تقریبی 325 میلیون تومان است که میانگین تسهیلات پرداختی نظام بانکی به این واحدها 50 میلیون تومان است.

سیف قیمت تسهیلات بانکی جهت بافت فرسوده را 8 درصد و خارج از بافت را 9.5 درصد اعلام کرد که در این وقت مدیر جمهور گفت : اگر قیمت تسهیلات در بافت فرسوده که 8 درصد جهت کسانی که سپرده گذاری می کنند به 6 درصد کم کردن دهیم، این می تواند مشوق خوبی جهت جوانان بوده و بارسنگینی از دوش آنها بردارد که بنظرم می توانیم به این شیوه عمل کنیم.

سیف گفت: معاملات بخش مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 6 درصد رشد نشان می‌دهد. 

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه تلاش می کنیم نظر شما را در قیمت تسهیلات تامین کنیم، افزود: آینده نگری می کنیم کسانی که زمین خود را در بافت فرسوده به ساخت مسکن تازه تخصیص داده شده است می دهند در برابر 109 متر مربع زمین یک واحد مسکونی 150 متر مربعی یا 2 واحد 75 متری دریافت کنند که ارزش تقریبی آن 375 میلیون تومان خواهد بود.

وی با اشاره به انجام مقدمات کار، گفت: نظام بانکی جهت این مدل ساختار مناسب خودش را دارد و در دوره ساخت براساس دستورالعمل های بانکداری بدون ربا عقد همکاری مدنی جهت ساخت این واحدها منعقد می شود که متناسب با پیشرفت فیزیکی طرح بانکها تامین مالی می کنند.

رشد 6 درصدی معاملات بخش مسکن

رئیس کل بانک مرکزی افزود: البته “توسعه گر” به بانک ها مراجعه و تسهیلات را طبق ضوابط دریافت می کند و بعد از تکمیل افرادی که صاحب زمین ها بودند بدون هیچگونه پرداختی می توانند در این مسکن ها مستقر شوند و کسانی که قصد خرید از واحدهای مسکونی متعلق به “توسعه” گر دارند می توانند از تسهیلات ترجیحی نظام بانکی استفاده کنند.

واژه های کلیدی: مرکزی | میلیون | تسهیلات | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog